Swimming Carnival Results 2019

 

Under 9-12

Under 13-18

Total

MacKillop

513

1153

1666

Rice

570

698

1268

Nolan

472

789

1261

McAuley

494

602

1096

Age Group

Age Champion

Runner Up

U9 Boys

Lucas Galligan (McAuley)

Noah Cook (MacKillop)

Innes Dellit (Rice)

U9 Girls

Jacinda Smith (Rice)

Catherine Carter (McAuley)

U10 Boys

Lachlan Fraser (Rice)

Archie Smart (McAuley)

Hayden Koehler (Nolan)

U10 Girls

Heidi Reed (Rice)

Marlee Carpenter (Nolan)

U11 Boys

Thomas Calver (Nolan)

Xavier Gibson (MacKillop)

U11 Girls

Alexandra Boland (MacKillop)

Carla Nobbs (Nolan)

U12 Boys

Josh Smart (McAuley)

Alex Nothdurft (Nolan)

U12 Girls

Loretta Carpenter (Nolan)

Emma Reed (Rice)

U13 Boys

Jake Ogilvie (Nolan)

Josh Nimmo (Nolan)

Brett Young (Nolan)

U13 Girls

Emily Griffiths (McAuley)

Breanna Burrowes (MacKillop)

U14 Boys

Bailey Martin (MacKillop)

Brock Sankey (Rice)

U14 Girls

Clare Griffiths (McAuley)

Isabella Tanks (MacKillop)

U15 Boys

Clancy Biggar (Nolan)

Trent Young (Nolan)

U15 Girls

Jennifer Nothdurft (Nolan)

Claudia Henderson (MacKillop)

U16 Boys

Mitch Portbury (Nolan)

Cody Blinco (MacKillop)

U16 Girls

Sarah McQuaid (Nolan)

Charlotte Crothers (MacKillop)

Open Boys

Patrick Boland (MacKillop)

Sam Gillespie (MacKillop)

Open Girls

Gabrielle Parker (MacKillop)

Laney Schloss (Rice)

 

Record Breakers

Patrick Boland – Boys Open 100m Freestyle

                        Boys Open 50m Freestyle

                        Boys Open 50m Backstroke 33.20 (2017 Kurtis Sankey 35.60)

                        Boys 200m Individual Medley 2.41.70 (2017 Patrick Boland 2.49.20)

Jennifer Nothdurft – Girls 200m Individual Medley 2.49.70 (2017 Claudia Nothdurft 2.54)

Junior Girls Relay

1st MacKillop, 2nd Nolan, 3rd Rice, 4th McAuley

Junior Boys Relay

1st Nolan, 2nd McAuley, 3rd Rice, 4th MacKillop

Junior Boys Belly Flop Results

1st Barrett Haager, 2nd Xavier Gibson, 3rd Travia Tia & Alex Nothdurft

Junior Girls Bomb Dive Results

1st Olivia Burton, 2nd Madeline Hemmings, 3rd Monique Smith & Charlotte Bennie

Boys 200m Individual Medley Results

1st Pat Boland, 2nd Bailey Martin, 3rd Clancy Biggar, 4th Trent Young, 5th Aiden Powell

Girls 200m Individual Medley Results

1st Jennifer Nothdurft, 2nd Clare Griffiths, 3rd Gabby Parker

Senior Boys Belly Flop Competition

1st Zac Trcka, 2nd John Shorter, 3rd Harrison Gwynne

Senior Girls  Bomb Dive Competition

1st Sarah McQuaid, 2nd Bree Tanks, 3rd Laney Schloss

All Age Relay

1st MacKillop, 2nd Nolan, 3rd McAuley, 4th Rice

Staff / Captains Relay

1st MacKillop, 2nd Nolan, 3rd Rice, 4th McAuley